«Уляна Кравченко: вчителька і поетеса»

2015-04-30

/Files/images/----0369.jpg
«Я жила і творила тільки для неї,

Батьківщини моєї!..

Я ж Українка».

Уляна Кравченко

«Нехай буду я, як та роси краплинка,що не має тривкого буття, ні імені не має, невідома: як непомітно прийшла, упала, непомітно й розвивається… Нехай буду… та нехай мій труд прискорить день розцвіту моєї рідної країни» так писала про себе Уляна Кравченко. Літературну годину? присвячену 155-ій річниці від дня народження української письменниці провели в бібліотеці – філії с. Лішня. Сценарій до свята підготували завідуюча бібліотеки - філії Висятицька Віра, бібліотекар Малик Христина. Ведучі Висятицька Роксолана та Луців Оля ознайомили всіх присутніх з біографією Уляни Кравченко.

Початок її літературної творчості припадає на 1881рік і знаменується появою невеликих творів, серед яких Іванові Франку особливо сподобався вірш «Згадай мене, милий». Постать Франка стала для поетеси основою створення образу передової людини свого часу. Під впливом Каменяра залучилася і до громадської роботи. Вона брала активну участь у прогресивному русі за емансипацію жінок, у виданні жіночого альманаху «Перший вінок». Гарячу, невгамовну вдачу молодої вчительки не могли задовольнити умови, в яких проходила її педагогічна діяльність. На кожному кроці відчувалося переслідування поліції, зневажливе ставлення місцевих учителів, які вбачали у своїй праці тільки засіб для заробітку. Свої молодечі пориви душі виповідала Уляна Кравченко у віршах, де дедалі голосніше звучать душевні поривання служити своїм палким словом народові. Ще при житті поетеси були опубліковані збірки її поезій: в 1885р. збірка «PRIMA VERA» - при сприянні І.Франка вийшла окремим виданням (38 поезій авторки), «На новий шлях», «Ужитті є щось», «Вибрані поезії», мемуарні статті про Франка та ін.

Окрасою свята були учні, які декламували її вірші: Ходорівська Анна, Пагутяк Андріана, Федис Денис. Цікавинкою для всіх стали відеоролики: « Уляна Кравченко. Фотобіографія», «Це ті, хто боролись в свій час за майбутнє», «Це моя Україна».

Ми пам’ятаємо її – вчительку, поетесу, жінку-борця з твердим характером і вільнодумними життєвими поглядами. ЇЇ життєвим кредо, її долею була боротьба, того заповідала й нам: « Лиш одвічної борьби, а не спокою бажаєш ти? О так! Іди дорогою тяжкою! Борись, бори! Стань в першому ряді, там, де рішаєсь душ світлих бій…».


Методист центральної районної бібліотеки

Марія Гелій.
/Files/images/----0370.jpg/Files/images/----0373.jpg/Files/images/----0374.jpg/Files/images/----0376.jpg
Кiлькiсть переглядiв: 291

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.